Domača uporaba:
Uporaba v vrtu:
-
- Omogoča fermentacijo organskih odpadkov,
- omogoča postopek bokashi kompostiranja,
- pospešuje razvoj klasičnega komposta,
- ureja razmerje ogljika in dušika,
- bogati in rahlja zemljo,
- izboljša absorpcijo gnojil…
Kompostiranje
Bokashi fermentacija – čas priprave 1 mesec
Organsko snov zbiramo v kompostniku, ki je v bistvu fermentacijska posoda, zato mora biti zrakotesen. Pri vsakem vnosu organske snovi le to poškropimo z EM Organo Active ali in pretlačimo, da omejimo površino izpostavljeno kisiku. Tako pripravljena zmes se fermentira 14 dni, nato se posoda odpre. Med procesom fermentacije sproti odvajamo tekočino iz posode, uporabimo jo lahko kot gnojilo pri zalivanju ali za čiščenje odtokov.
Po končani fermentaciji:
Trdno snov lahko zakopljemo neposredno v vrt in po 14 dneh je kompost pripravljen ali pa jo enostavno stresemo na kompostni kup. Tekočo snov lahko zlijemo na kompostni kup ali shranimo za uporabo kot tekoče gnojilo.
Bokashi kompostiranje – čas priprave 2 meseca
Priprava traja dva meseca. Kup organske snovi polijemo z EM Organo Active. Kup odvisno od vsebine vlage dovlažimo, da vsebuje 35% . Kup prekrijemo s folijo in po dveh mesecih je kompost pripravljen.
Klasično kompostiranje z dodanim EM® – čas priprave 3 mesece
Tretji in najdaljši način potrebuje za pripravo komposta tri mesece. Uporabimo klasičen kompostnik, kompost pa pripravimo tako, da na vsak nanos organske snovi poškropimo z EM Organo Active. Organska snov je v kompost spremenjena po treh mesecih, v kolikor je mogoče, lahko spodnje, že gotove plasti komposta odstranjujemo sproti.
Profesionalna uporaba:
Stoječe vode: ribniki, bajerji
-
- čistejša voda,
- stabilna vrednost pH,
- boljša vidljivost,
- preprečuje in zmanjšuje visoke koncentracije onesnaževal,
- zvišanje samočistilne sposobnosti,
- izboljšanje rasti vodnih rastlin,
- manj alg,
- razkroj mulja,
- pomaga pri ohranjanju zdravih vodnih živali.
EM Organo Active enostavno zlijemo v vodo. Pri manj problematičnih ribnikih zadostuje:
-
- Manjša zajetja: 1l na 10m3 vode.
- V večjih zajetjih je dovolj 1l na 100m3 vode.
Postopek ponavljamo mesečno oziroma po potrebi.
Čistilne naprave in greznice:
-
- razkroj organske mase s fermentacijo,
- manj neprijetnega vonja,
- boljša kakovost vode,
- brez skorje,
- manjša obremenjenost z maščobami,
- izboljša učinkovitost čiščenja,
- manjša količina usedlin zaradi boljše razgradnje…
Okvirna doza je 1l EM Organo active na 10 m3 odpadne vode. To količino vlijemo lahko v odtok ali straniščno školjko in splaknemo, najboljše pa je, da doziramo direktno v greznico. Pazimo pri uporabi čistil, naj bodo neškodljiva živim organizmom.
Gnojevka in gnoj:
Gnojevka in gnoj sta pomembena člena v kroženju organske snovi na kmetiji. Z njo vračamo neizkoriščena hranila nazaj na njivo ali travnik. Gospodaren kmet lahko z njeno pravilno uporabo ohranja svoja tla rodovitna, saj z njo zadosti potrebe po gnojenju in veča oz. ohranja delež humusa in pH tal. Z nepravilno uporabo ali gnojevko slabe kvalitete (kjer prevladujejo patogeni mikroorganizmi – gnije), pa se pojavljajo razni problemi s skorjo, smradom, mrčesom, poškodbah na rastlinah…
Odrasla krava dnevno proizvede 25kg blata in 15kg seča. To pomeni 15m3 gnojevke letno. Pomemben podatek je, da je izkoristek hranil, ki jih žival zaužije okoli 10-15%. Na začetku skladiščenja, gnojevka še vedno vsebuje vsaj 85% prvotnih hranil (Šlamberger, 2011). Hranila se zaradi različnih procesov, tudi mikrobnih, lahko izgubljajo ali pa ostanejo ne razpoložljiva za rastline. To stanje preprečujemo z aplikacijo EM Organo Active, ki v fazi skladiščenja sproži glikolizno fermentacijio. Prepreči se gnitje in nastanek strupenih plinov, kot so fosfin, kadaverin, razni žveplo vodiki in amonijak. Tako fermentirane gnojevke ni potrebno mešati in ohranja enakomerno strukturo.
Fermentirana gnojevka je brez neprijetnih vonjav in ni strupena za edafon. Iz bremena za tla, ki ga predstavlja nezrela gnojevka, smo na tak način naredili potencial, kjer se ohranja sorazmerno ves dušik. Fermentirana gnojevka in gnoj v dveh tednih po trosenju humificira in omogoča takoj dostopne oblike hranil oziroma se te sproščajo glede na povpraševanje. Poleg hranil pa vsebuje ogromno količino koristnih mikrobov, encimov, hormonov, vitaminov in antioksidantov in s tem tla revitalizira. Gnojevka in gnoj, fermentirana z EM® pomagata solibilizirati težko dostopne minerale v tleh.
Dodatek EM ZOO k prehrani živali, še dodatno preprečuje neprijetne vonjave. Pogoj za uspešno zmanjšanje emisij plinov in vonjav je zadostna količina suhe snovi! Dodatek EM® je uporaben pri živalskih iztrebkih in gnojevki od perutnine do goveda.
(Seran H.T., Suthamaty N., 2013; Amon in sod., 2004)
Uporaba:
EM Organo Active je najbolj učinkovit, če ga dodajamo sprotno z dotokom gnojevke ali gnoja. V primeru, da ga dodajamo v že obstoječo maso gnojevke/gnoja, je najučinkoviteje dodajanje z mešanjem. Saj se tako lepo razporedi. Največji učinek dobimo pri gnojevki z večjim deležem suhe snovi, ker je taka bolj ugodna za razmnoževanje mikroorganizmov. Pozitiven efekt na emisije neprijetnih vonjav in toplogrednih plinov ima tudi dodajane EM ZOO k živalski krmi. Pri prašičji gnojevki so boljši rezultati pri aplikaciji v krmo.
Ekologija:
Bioremediacija po poplavah:
NAVODILA ZA UPORABO “EM ORGANO ACTIVE” APLICIRAMO S ŠKROPLJENJEM ALI ZALIVANJEM
-
- Apliciramo lahko v ponovitvah dokler ne dosežemo željenih rezultatov
- EM Organo Active ni nevaren za ljudi, živali in okolje
- Pri uporabi ne potrebujete zaščitnih sredstev
Mnenja
Zaenkrat še ni mnenj.